خواص و کاربرد آلومینیوم آلیاژ 2024

خواص و کاربرد آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

خواص و کاربرد آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴ را در این مقاله توضیح خواهیم داد. تولید ورق، میله، سیم، لوله و پروفیل اکسترود شده، بدنه هواپیما و… از کاربرد های این آلیاژ آلومینیومی است.

آلیاژهای آلومینیومی داراي ویژگی های مقاوم در برابر خوردگی هستند. این آلیاژها به درجه حرارت بالا بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد (۳۹۲ – ۴۸۲°F) حساس هستند.

هنگامی که این آلیاژها در دماهای پایین و در معرض دمای بالا قرار می گیرند، قدرت افزایش می یابد و وقتی که این آلیاژ ها در معرض دمای بالا قرار می گیرند، قدرت از بین می رود.

آلیاژهای آلومینیوم خوب آلیاژهای با درجه حرارت کم است. داده های زیر یک نمای کلی از آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ را ارائه می دهد.

ترکیب شیمیایی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

ترکیب شیمیایی آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ در جدول زیر شرح داده شده است.

ویژگی فیزیکی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

خواص و ویژگی فیزیکی آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ در جدول زیر شرح داده شده است.

ویژگی مکانیکی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

خواص و ویژگی مکانیکی آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ به شرح جدول ذیل می باشد. شرایط عملیات حرارتی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴/Alclad 2024 دمای آنیلینگ این آلیاژ ۴۱۳ درجه سانتیگراد و دمای انحلال سازی آن ۴۹۳ درجه سانتیگراد است.

جهت انجام عملیات پیرسازی T6 یا T8 باید در دمای ۱۹۱ درجه سانتیگراد به مدت ۱۶-۸ ساعت نگهداری شود.

سایر مشخصه های آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

مواد معادل آلومینیوم ۲۰۲۴ آلیاژ در جدول زیر آورده شده است:

AMS 4037AMS 4120AMS 4192AMS 7223ASTM B209
ASTM B210ASTM B211ASTM B221ASTM B241ASTM B316
ASTM F467ASTM F468DIN 3.1355MIL B-6812QQ A-430
MIL T-50777QQ A-200/3QQ A-225/6QQ A-250/4MIL T-15089
SAE J454QQ WW-T-700/3

نحوه تولید و عملیات حرارتی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

آنلینگ آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

آلومینیوم ۲۰۲۴ آلیاژ از یک شرایط حرارتی بین ۳۹۹ تا ۴۲۷ درجه سانتیگراد (۷۵۰ و ۸۰۰ F) در حدود ۲ ساعت خنک می شود و سپس به آرامی در کوره سرد می شود. پ
این آلیاژ را می توان بین عملیات سرد با درجه حرارت ۳۴۳ درجه سانتیگراد (۶۵۰ F) 2 ساعت پس از آن که آلیاژ در هوا خنک می شود.

روش های معمول برای کار آلومینیوم ۲۰۲۴ آلیاژ آلومینیومی استفاده می شود. برای یک ورق است که ۱/۴ “ضخیم، یا شعاع خم نازک تر از ۱/۲ تا ۱ برابر ضخامت مناسب هستند.
شکل پذیری در شرایط آنیل بهترین ها را برای این آلیاژ مناسب است. خم شعاع پنج تا شش بار ضخامت مناسب برای T3 هستند

جوشکاری آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

به منظور جوش آلومینیوم ۲۰۲۴ آلیاژ، از روش قوس الکترودهای مصرفی گاز بی اثر یا جوش مقاومت استفاده می شود. به طور کلی جوشکاری هر نوع برای آلومینیوم ۲۰۲۴ به دلیل کاهش مقاومت خوردگی در اثر حرارت جوش توصیه نمی شود.

فرم دهی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

آلومینیوم ۲۰۲۴ آلیاژ را می توان فورج کرد، اما یک مقاومت معقول مقاوم در برابر خوردگی باید با استفاده از حرارت عملیاتی بعدی حفظ شود.

از روش های متعارف برای فرم دهی آلومینیوم ۲۰۲۴ آلیاژ استفاده می شود. فرمینگ گرم برای این آلیاژ توصیه نمی شود.

مقاطع آلیاژی آلومینیوم

ماشینکاری آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

آلیاژ ۲۰۲۴ دارای ویژگی های ماشینکاری خوب در شرایط حرارتی است. این آلیاژ همچنین دارای ویژگی های ماشینکاری خوب در شرایط انجماد است. روان کننده های روغن باید در فرایند ماشینکاری مورد استفاده قرار گیرد.

عملیات حرارتی آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

آلیاژ ۲۰۲۴ جنسی سخت دارد و در طول فرایند عملیات حرارتی تقویت می شود. شرایط T6 هنگامی که آلیاژ در دماي ۴۹۳ درجه سانتیگراد (۹۲۰ F) گرم می شود و سپس در دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد (۳۷۵ F) 10 ساعت خنک می شود و در هوا سرد می شود. شرایط T4 هنگامی که این آلیاژ در دمای ۴۹۳ درجه سانتیگراد (۹۲۰ F) گرم می شود و سپس خنک شدن آب سرد و در نهایت پیر شدن در دمای اتاق به دست می آید.

ایجینگ آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

شرایط T6 بوسیله حرارت دادن آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴ در دمای ۴۹۳ درجه سانتیگراد (۹۲۰ F) و سپس خنک شدن آب، گرم شدن مجدد به ۱۹۰ درجه سانتیگراد (۳۷۵ F) و در نهایت خنک کردن آلیاژ در هوا حاصل می شود.

شرایط T4 با گرم شدن آلیاژ در دمای ۴۹۳ درجه سانتیگراد (۹۲۰ F) و سپس خنک شدن آب سرد به دست می آید. ایجینگ در نهایت در دمای اتاق اتفاق می افتد.

کاربرد آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴

این آلیاژ بصورت ورق، میله، سیم، لوله و پروفیل اکسترود شده، برای ساخت لوله، سازه های هواپیما، پرچ ها، پیچ و سایر کاربردها گوناگون سازه کاربرد دارد.

امتیاز
  • ستاره
درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 5 (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *